Stanowisko Sołtysa i Rady Sołeckiej - Reforma edukacji

dodano 20-01-2017

Stanowisko Sołtysa i Rady Sołeckiej wyrażone w związku z reformą edukacji zgodnie z zajmowanym stanowiskiem Radnego Rady Miejskiej Jarosława Sorysa po konsultacjach, które odbyły się 16 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Jadownikach. Pismo o takiej samej treści zostało przekazane do Rady Rodziców oraz Burmistrza Gminy Brzesko.

"W związku ze stanowiskiem większości Rodziców, Rady Pedagogicznej i Dyrektora SP nr.1 w Jadownikach wyrażonym podczas zebrania z mieszkańcami w dniu 16 stycznia a dotyczącym utworzenia ośmioklasowej Szkoły uprzejmie proszę o przygotowanie planu sieci szkół z ośmioklasową szkołą Podstawową nr.1  im. Stanisława Staszica w Jadownikach. 

Stanowisko Dyrektora, Rady Pedagogicznej i Przewodniczącej Rady Rodziców SP nr.1 wyrażone po raz pierwszy dopiero 10 stycznia na Komisji Oświaty potwierdziło moje zdanie i było zgodne z zajmowanym przeze mnie stanowiskiem podczas wcześniejszych głosowań. 

Nie mam wiedzy na temat tego dlaczego wcześniej  nie było stanowiska Szkoły i Rady Rodziców w tej sprawie. Wiadomość o projekcie wydaje się była znana Szkołom jeszcze przed Świętami, z kilku Szkół wpłynęły wtedy pisma. 

Z dostępnych powszechnie informacji, oraz potwierdzeniem ich podczas zebrania przez Dyrektora i członków Rady Rodziców wyrażamy zaniepokojenie utrzymującym się poziomem nauczania oraz liczbą dzieci pobierających naukę, a zamieszkałymi w obwodzie  (35% mniej uczniów pobiera naukę) Warunki życia w naszej wspólnocie wiejskiej nie odbiegają  od naszych sąsiadów, aby tym tłumaczyć zmniejszające się zainteresowanie Nasza Szkołą. Będąc emocjonalnie związani ze Szkołą, niektórzy z nas ją kończyli, innych dzieci, kolejnych chodzą nadal - jest nam niezmiernie przykro z tego powodu, który wydaje się być dzisiaj marginalizowany.

Jeszcze większym zmartwieniem napawa to co wydarzyło się podczas zebrania. Rozumiemy emocje, „psychologię tłumu”, ale sposób prowadzenia i zachowania (rozładowania emocji) pozostawiał zbyt wiele do życzenia.  Uważamy mimo wszystko, że nie jest to prawdziwe oblicze mieszkańców Jadownik. O tyle to martwi po raz wtóry, że rzecz działa się w Szkole w placówce edukacyjnej! język pogardy, szyderstw i obrażania zaaplikowany zaproszonym w tym p. Burmistrzowi  czego świadkami były niestety dzieci o których „dobrze” tak łatwo się wypowiadano nigdy nie powinien mieć miejsca. 

Stanowisko Rady Sołeckiej wobec placówek oświatowych w Jadownikach od 2011 roku było zawsze nastawione na pomoc tym placówkom (propozycje do budżetów) i nadal nie ulegnie zmianie. Moja aktywność w tym zakresie  i przychylne stanowisko Burmistrza doprowadziło m. in. do wykonania projektu termomodernizacji SP nr.1, projektu boiska wielofunkcyjnego z placem zabaw również przy SP nr. 1, wykonania kanalizacji, naprawy chodnika przy Szkole oraz wycinki drzew przez MZMiUW, termomodernizacji Przedszkola przy ul. Prokopa, budowy nowych oddziałów przedszkolnych w SP. nr. 2 Również to, że Szkoła  może szczycić się dzisiaj sztandarem  było przez 2 lata inspirowane i sugerowane Radzie Rodziców przeze mnie i Radę Sołecką! 

Żądania, kierowane do mnie w piśmie z dn. 17.01.2017 podpisane przez m. in. Przewodniczącą Rady Rodziców, uważam za nieuzasadnione i niepojęte! Na zebraniu 16.01 jasno określiłem, że będę głosował za ośmioklasową SP nr. 1  Moje stanowisko od samego początku było jednoznacznie uzależnione od stanowiska Rodziców i Dyrektora co podkreślałem na wszystkich komisjach od 14 grudnia. Po zapoznaniu się z tym stanowiskiem 10.01, 12 stycznia na posiedzeniu zespołu ds. reformy edukacji głosowałem przeciwko ograniczeniu liczebności klas w PSP nr.1

Zważywszy na zdanie większości obecnych rodziców, nie zgadzając się zupełnie z formą przedstawienia swoich racji przez organizatorów spotkania w Szkole, wierząc, że  emocje zostaną skierowane we właściwym kierunku prosimy o utworzenie ośmioklasowej PSP nr. 1 w Jadownikach."

 

Do wiadomości:
Dyrektor PSP nr. 1
Przewodnicząca Rady Rodzicówautor: Sołtys i Rada Sołecka wsi Jadowniki

wstecz

Nick

dodane przez Bartek dnia 2017-01-21 o godz. 07:31:29

sam kończyłem tę szkołę z resztą jako ostatni ośmioklasista.Uważam że to dobra szkoła która dała nam dobry start i perspektywy na przyszłość. Każdy z nas będzie czuł do niej sentyment.nie mogłem być na zebraniu ale nie chciałbym żeby doszło do zamknięcia tej placówki.Myślę że nasz sołtys tak wiele mówiący o historii i tradycji upora się z tym problemem,który tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. jedno jest pewne krzyki nie pomogą tutaj w niczym :/


dodane przez MARIOLA dnia 2017-01-20 o godz. 23:33:02

CO TO ZA SŁOWO ''ŻĄDAMY''MNIE UCZYLI RODZICE ZE EWENTUALNIE MOŻNA O COŚ POPROSIĆ,A NIE ŻĄDAĆ. BRAWO ZA KULTURĘ.


dodane przez Grzegorz dnia 2017-01-20 o godz. 20:41:20

Jedno pytanie odnośnie fragmentu: "35% mniej uczniów pobiera naukę".
Czy można prosić o jego rozwinięcie?
Co do reszty-prawidłowo!
PozdrawiamNajczęsciej czytane artykuły

Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Ja (...) więcej

W Jadownikach odbędą sie eliminacje powiatowe do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i (...) więcej

Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto niektórym z nich (...) więcej

Eliminacje do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych powiatu brzeskiego zakończone. Poniżej pr (...) więcej

Sylwester 2008/2009 już za nami. Jadowniczanie spędzali ten dzień na wiele sposobów. Niekt&oa (...) więcejNewsletter


Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach w serwisie

Valid: XHTML 1.0 | CSS 2.1 Copyright (C) 1999 - 2009 by jadowniki.pl Projekt i wykonanie: PIKSEL