Ciche bohaterki dnia codziennego

dodano 12-03-2017

Dzień Kobiet organizowany przez Burmistrza Grzegorza Wawrykę w każdym Sołectwie Gminy to już coroczna tradycja. Tak również było i w tym roku. Były kwiaty i wiele życzeń, które składali paniom burmistrz Grzegorz Wawryka, Sołtys Jarosław Sorys oraz radny Jerzy Gawiak. Uroczystym momentem obchodów Święta Kobiet w Jadownikach było wręczenie statuetek „Siłaczek”. W tym roku wręczono je 5 paniom. Sołtys oraz Rada Sołecka wytypowali do wyróżnienia matki, które każdy swoj dzień poświęcają na opiekę swoich niepełnosprawnych dzieci Panią Barbarę Szydek, Panią Danutę Świerczek oraz Panią Martę Zaleśną

Jak napisał w Laudacji Sołtys wsi Jarosław Sorys - Z reguły to na kobiecie z racji jej biologicznych predyspozycji i pewnych stereotypów spoczywa obowiązek wychowania i pełnienia opieki nad dzieckiem, prowadzenie domu, zadbanie o właściwą atmosferę klimatu rodzinnego, łagodzenia napięć itp.  Lista oczekiwań względem płci pięknej jako, żony, matki jest długa i niejednokrotnie trudna. Nie zawsze jest Ona w stanie sprostać tym wszystkim wymaganiom. Kobietę przed porodem uczy się właściwego oddychania, karmienia, przewijania czy kąpania noworodka. Nikt niestety nie uczy kobiety, aby umiała pełnić role matki dziecka niepełnosprawnego. Sam fakt niepełnosprawności dziecka w rodzinie jest dostatecznym obciążeniem psychicznym dla rodziców. To ogromny wysiłek psychologiczny wzmagający obciążenie rodziców do granic możliwości. Mimo tego, że dziecko z niepełnosprawnością zmienia w rodzinie cały dotychczasowy podział funkcji i obowiązków rodzice  mają swoje powody również do radości i smutków,  jest czas  na zwątpienie, ale również nadzieję, miłość i złość, śmiech i łzy, samotność i bycie razem. Troska i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością chociaż niezwykle trudne i wymagające ogromnego poświęcenia wyzwala miłość bezwarunkową, uczy cierpliwości, wrażliwości, pokory, wyczulenia na problemy drugiego człowieka. „Pod postacią dziecka z niepełnosprawnością jak pisał JP II objawia się  człowieczeństwo, które może być wychowawcze i to w sposób szczególny”.  Jednakże to bardzo trudne rodzicielstwo i nikt z nas rodziców dzieci sprawnych i zdrowych nie jest w stanie oddać tego co tak naprawdę czują i czego doświadczają rodzice dzieci niepełnosprawnych. Kobiety, które od kilkunastu lat, codzienne podnoszą poprzeczkę potęgi matczynej miłości znosząc znużenia i niepowodzenia w zamian za uśmiech tak bardzo prawdziwy i dziecku potrzebny. Ciche bohaterki dnia codziennego".

Statuetki "Siłaczka 2017" z rąk Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki, Sołtysa Jarosława Sorysa oraz radnego Jerzego Gawiaka odebrały również Panie Józefa Świerad oraz Kazimiera Węgrzyn za aktywny i bardzo wielki udział w życiu społecznym Jadownik.


autor: Michał Krzywda

wstecz

Nick


Najczęsciej czytane artykuły

Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Ja (...) więcej

W Jadownikach odbędą sie eliminacje powiatowe do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i (...) więcej

Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto niektórym z nich (...) więcej

Eliminacje do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych powiatu brzeskiego zakończone. Poniżej pr (...) więcej

Sylwester 2008/2009 już za nami. Jadowniczanie spędzali ten dzień na wiele sposobów. Niekt&oa (...) więcejNewsletter


Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach w serwisie

Valid: XHTML 1.0 | CSS 2.1 Copyright (C) 1999 - 2009 by jadowniki.pl Projekt i wykonanie: PIKSEL