Nowy wóz OSP gotowy do boju

dodano 10-01-2009

Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Jadownicka OSP, która należy od 1995 roku do Krajowego systemu Ratowniczo-Gaśniczego zabiegała już od dawna o nowy pojazd z napędem 4x4. Stare pojazdy typu Jelcz posiadały jedynie napęd na jedną oś co znacznie utrudniało ich gotowość bojową zwłaszcza w okresie zimowym oraz na terenie górzystym. Po wielu staraniach prezesa OSP w Jadownikach, Adama Cebuli oraz jej naczelnika Wacława Świerada jednostka otrzymała część potrzebnych funduszy i zakupiła używany, 20 letni pojazd marki Mercedes.

Wóz został sprowadzony z Niemiec za pośrednictwem firmy PROFIT z Tymbarku, jego koszt to 107,5 tyś. zł. Dzięki staraniom ówczesnego burmistrza, Jana Musiała Urząd Miejski przeznaczył na ten cel 90 tyś. zł. natomiast reszta kwoty to pożyczka zaciągnięta w banku. W listopadzie 2008 wóz został sprowadzony do Polski a 5 grudnia 2008 przy udziale obecnego burmistrza, Grzegorza Wawryki został wprowadzony do podziału bojowego. Obecnie obok średniego samochodu Mercedes na wyposażeniu jadownickiej OSP znajduje się samochód ciężki Jelcz oraz Żuk. Poprzedni Jelcz został przekazany ochotnikom z Poręby Spytkowskiej. Jak zapewnia prezes OSP, Adam Cebula, 20 letni wóz z przebiegiem zaledwie 22 tyś. km. z pewnością ułatwi akcje ratunkowo-gaśnicze w naszej wsi i okolicy.

Jak mówi Adam Cebula portalowi jadowniki.pl to nie ostatnie zmiany w jadownickiej jednostce. Dzięki jego staraniom już wkrótce stary Żuk zostanie za darmo zamieniony na sprowadzonego z Krakowa Forda Transita. Jak zapewnia, wszystkie potrzebne dokumenty w tej sprawie są już podpisane przez Komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz przez Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdyż to właśnie ona przekaże Forda do Jadownik. Oba pojazdy, zarówno Mercedec jak i Ford Transit zostaną poświęcone prawdopodobnie pod koniec czerwca 2009 roku.

Nowy wóz i nowe wyposażenie na pewno nie przydadzą się mieszkańcom Jadownik jeśli nie będą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Szczególnie teraz kiedy za naszymi oknami panuje duży mróz a większość domostw w naszej wsi korzysta jeszcze ze starych piecyków gazowych. Problemem są również zatkane przewody kominowe. To wówczas wkrada się do naszych domów cichy mieszkaniec zwany czadem.


Posłuchaj apelu prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej
w Jadownikach, Adama Cebuli

 

Zdjęcia wozu marki Mercedes autorstwa Mariusza Świerada

 


autor: Michał Krzywda

wstecz

Nick


Najczęsciej czytane artykuły

Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Ja (...) więcej

W Jadownikach odbędą sie eliminacje powiatowe do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i (...) więcej

Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto niektórym z nich (...) więcej

Eliminacje do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych powiatu brzeskiego zakończone. Poniżej pr (...) więcej

Sylwester 2008/2009 już za nami. Jadowniczanie spędzali ten dzień na wiele sposobów. Niekt&oa (...) więcejNewsletter


Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach w serwisie

Valid: XHTML 1.0 | CSS 2.1 Copyright (C) 1999 - 2009 by jadowniki.pl Projekt i wykonanie: PIKSEL