76 Rocznica Powstania Warszawskiego

Jak co roku serdecznie zapraszamy do upamiętnienia powstańców warszawskich. Rok rocznie Sołtys wsi Jadowniki Jarosław Sorys wspólnie z Radą Sołecką oraz mieszkańcami Jadownik upamiętnią heroiczną walkę o wolność! Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Brzesko na skwer im. rtm. Witolda Pileckiego w Jadownikach. Początek o godz. 17.00 Warto dodać, że wśród ofiar były również osoby pochodzące z naszej Gminy, m.in. Jadowniczanin, redemptorysta Jan Świerczek.

Jan Świerczek znajduje się na oficjalnej liście ofiar cywilnych powstania. Lista dostępna tutaj

Apelujemy do mieszkańców powiatu o wstrzymanie na minutę ruchu kołowego i pieszego w godzinie W. Będzie to symboliczny hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.

Poniżej zdjęcia oraz film prezentujący obchody z ubiegłego roku.

Obchody 75 Rocznicy Powstania Warszawskiego. Źródło Informator Brzeski

Całe wydarzenie z ubiegłego roku zostało również utrwalone na pięknych zdjęciach Pana Bogusława Hajduka. Poniżej fotografie jego autorstwa.